|
Forsigtigt brug af pesticider kan være en væsentlig fordel for vores samfund, da det øgerudbuddet af fødevarer af god kvalitet, til overkommelige priser. Dog er det vigtigt at nævne, at pesticider i sagens natur er farlige og, at det er i alles interesse at minimere den risiko de udgør for mennesker og for miljøet. Gennem årene har vores engagement i at udføre løbende forbedringer resulteret i, at vi har mindsket brugen af pesticider betydeligt, i forhold til andre væsentlige olieafgrøder, hovedsageligt gennem Good Agricultural Practices (God Landbrugspraksis, defineret af FNs Fødevare- og Landbrugsorganisation FAO). I dag er United Plantations’ brug af pesticider 6 til 8 gange lavere pr. ton produceret olie, end for rapsolieproducenter og ca. 45-50 gange lavere end for sojaolieproducenter.
United Plantations har siden 2006 gjort en stor indsats for at identificere og evaluere alternativer, som kan erstatte klasse 1 insekticidet Monocrotophos, og der arbejdes fortsat på dette i samarbejde med adskillige multinationale kemikaliefabrikanter, bl.a. Bayer, BASF og Syngenta. På trods af, at vores interne mål var at nå en endelig udfasning af Monocrotophos inden den 31. marts 2011, har United Plantations indtil nu ikke været i stand til at finde en passende erstatning som på effektiv vis kan inddæmme angreb fra bagworms (Metisa Plana, Mahasena Corbetti og Cremastopsyche), som udgør en alvorlig trussel mod alle oliepalmebestande. Denne vurdering støttes af alle de ledende kemikalieproducenter i Malaysia, som til dato ikke har været i stand til at levere et effektivt erstatningsprodukt til Monocrotophos.
Monocrotophos vil derfor stadig blive benyttet i meget begrænsede mængder, hvilket kun vil være i form af stammeinjektion, og udelukkende som sidste led i Selskabets 5-trinsskadedyrs-bekæmpelsesprogram (se boksen nedenfor), når alle andre forsøg på at inddæmme eller kontrollere et bagwormudbrud er blevet forsøgt. Dette er i fuld overensstemmelse med the Round Table on Sustainable Palm Oil’s principper og kriterier, som bl.a. er blevet udformet af 22 NGO’er, heriblandt WWF, OXFAM, Conservation International og Flora & Fauna.
5-trins skadedyrsbekæmpelsesprogram
Fremgangsmåde til inddæmning og/eller kontrol af bagwormudbrud, som
begrænser brugen af Monocrotophos
- Integreret skadedyrskontrol
F.eks. tilplantning med nytteplanter for at øge naturlige snylte- og
rovdyrsaktiviteter mod bagworms. Til dato er der blevet plantet
omkring 98.371 bredbladede nytteplanter.
- Igangværende overvågning
Optællingshold fordelt på plantagerne tager vilkårlige prøver af
palmeblade i et forhåndsbestemt mønster på hele området af hver
plantage. Uddannet personale tæller derefter palmebladene for
insekter og undersøger dem for skader, forårsaget af insekter.
- Luftovervågning
Observationsflyvninger foretages regelmæssigt, som led i hurtigere
sporing, forebyggelse og behandling af potentielle udbrud.
- Brug af biologiske kontrolagenter
F.eks Bacillus Thuringiensis som den første i behandlingen mod et
udbrud.
- Sidste udvej
Som sidste udvej og kun når trin 1-4 har vist sig at være virkningsløse
i forhold til inddæmning eller kontrol af den naturlige balancegang
mellem skadedyr og nyttige rovdyr, vil vores uddannede personale
gribe ind med behandling med stammeinjektioner hvor
Monocrotophos benyttes som bekæmpelsesmiddel.
Siden United Plantations påbegyndte dets 5-trins skadedyrsbekæmpelsesprogram i 2006, har
Selskabet formået at reducere dets brug af Monocrotophos med ca. 60 %.
Til sidst ønsker United Plantations at gøre det klart for alle aktionærer, at Selskabet tager
brugen af pesticider yderst alvorligt, både hvad angår håndtering og anvendelse. Dette gælder
i særdeleshed når det drejer sig om sikkerheden for de medarbejdere, som arbejder med
pesticider.
United Plantations har siden 2005 foretaget adskillige tusinde lægeundersøgelser på
medarbejdere som arbejder med pesticider. Undersøgelserne viser, at der aldrig er
forekommet tilfælde med symptomer eller tegn på pesticidforgiftninger hos United
Plantations’ medarbejdere.
Vi har, i tæt samarbejde med renommerede internationale forskningsorganisationer,
intensiveret en række initiativer, som skal udforske brugen af særlige biologiske ’fjender’ til
at kontrollere udbrud af bagworms, som forårsager epidemiske tilstande i den sydlige del af
Perak-regionen, for at mindske vores afhængighed af syntetiske pesticider.
|